Kawa ziarnista – co decyduje o jej idealnym smaku?

Kawa ziarnista

Osoby, które korzystają z ekspresów regularnie, z pewnością zdążyły już przywiązać się do wyjątkowego smaku, jaki oferuje kawa przygotowana w tym urządzeniu. Wysoka jakość napoju zależy od wielu elementów, takich jak rodzaj wykorzystywanych ziaren czy technika ich palenia, jednak to nie wszystko.

Równie istotna będzie sprawność techniczna ekspresu. Warto zatem pamiętać o zaufanych firmach oferujących serwis tego typu urządzeń. Delonghi, Krups czy Bosch to powszechnie znane i często wybierane marki, z których naprawą doświadczeni serwisanci nie powinni mieć problemów. Poniżej prezentujemy najważniejsze czynniki, które mają kluczowy wpływ na finalną jakość i smak kawy, a także wyjaśniamy, jakie objawy mogą wskazywać na problemy z działaniem ekspresu.

Arabica czy robusta? Dwa najpopularniejsze rodzaje ziaren

Mimo iż wyróżnia się ponad pięćset rodzajów kawowców, rynek zdominowały dwa konkretne, czyli arabica i robusta. Nie da się jednak ukryć, że prym wśród kawoszy wiedzie ta pierwsza. Dlaczego? Przede wszystkim, arabica ma szeroki bukiet smaków. Można jej nadać aromat czekoladowy, orzechowy, owocowy i nie tylko, dzięki czemu jest ona w stanie spełnić oczekiwania wielu użytkowników. W zależności od miejsca uprawy, przyjmuje także zróżnicowany poziom kwasowości, a dzięki mniejszej zawartości kofeiny ma łagodny delikatny smak. Robusta z kolei jest smakowo dość intensywna i gorzkawa, a jej zapach nieco słabiej wyczuwalny. Posiada również większą moc – zawiera dwukrotnie więcej kofeiny niż arabica oraz wytwarza większą ilość pianki podczas parzenia, dlatego często poleca się ją w postaci espresso.

Jak widać, dobór właściwych ziaren ma duże znaczenie dla indywidualnych gustów. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kawa, niezależnie od rodzaju, jest za słaba i nie ma tej intensywności, co zazwyczaj. Prawdopodobnie wynika to z problemów z ekspresem. Na szczęście, tego typu usterki nie zawsze wymagają napraw u serwisanta. Urządzenia marki Krups czy innych trzeba po prostu regularnie odkamieniać, wymieniać filtry oraz sprawdzać stan zaparzacza. Oczywiście, konserwacja poszczególnych elementów u fachowca również będzie nieunikniona.

Palenie ziaren – kluczowy etap produkcji kawy

Dobór ziaren to jedno. Równie istotny jest proces ich palenia, który ostatecznie wpływa na smak i aromat napoju. Wyróżniamy trzy stopnie wypalania kawy: jasny, średni oraz ciemny. Nie ma wśród nich jednego najlepszego wariantu. Każdy jest dobry, a to, który z nich wybrać, zależy od indywidualnych preferencji.

Jasne palenie ziaren zachodzi w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Kawa posiada wówczas łagodny smak, dużą moc i naturalną kwasowość. Średnie wymaga podkręcenia ciepła do 210-220 stopni, dzięki czemu ziarna zyskują lekki połysk oraz brązowieją. Przygotowana z nich kawa zawiera mniej kofeiny i kwasowości. Ostatnia metoda palenia, ciemna, przeprowadzana jest w temperaturze 225-240 stopni. Tak obrobione ziarna stają się ciemnobrązowe i posiadają mocny połysk. Poziom kwasowości i kofeiny jest jeszcze mniejszy, jednak kawa ciemno palona zyskuje na najwyższej możliwej intensywności smaku oraz aromacie. Zawiera bardzo dużo goryczki, a nuty owocowe nie są wyczuwalne.

W przypadku kawy ziarnistej znaczenie ma oczywiście nie tylko rodzaj i sposób obróbki ziaren, lecz również stan techniczny urządzenia. Jeśli konieczna będzie naprawa ekspresu do kawy, szybko się tego domyślimy. Sygnałem do działania może być chociażby wodnisty smak lub zbyt głośna praca sprzętu. Szczególnie czujni powinni być właściciele restauracji i kawiarni. Intensywnie eksploatowane urządzenia są najbardziej narażone na nagłą awarię.

Poziom kwasowości kawy – jak rozpoznać ten odpowiedni?

Istnieje zasadnicza różnica między „kwaśną” kawą a taką, która posiada jedynie określony poziom kwasowości. W tym drugim przypadku chodzi bowiem o konkretny posmak, jaki zyskuje napój, czyli na przykład orzechowy, czekoladowy czy owocowy. Kwasowość jest zatem niezbędna, by kawa miała oczekiwany smak i aromat. Inna sprawa, jeśli jest ona po prostu kwaśna. Wynikać może to z błędów popełnionych podczas procesu palenia lub w czasie upraw czy zbiorów.

Często przyczyna leży również w działaniu ekspresu. Być może napój parzy się w niewłaściwej temperaturze, co wymagać będzie skontrolowania sprawności elementów grzewczych. W takiej sytuacji niezbędny może się okazać serwis ekspresu do kawy. Serwisanci podejmują się naprawy urządzeń zarówno czołowych producentów, takich jak Saeco czy Bosch, jak i mniej znanych firm. Jeśli więc czujemy, że kawa straciła na jakości, warto pomyśleć o naprawie.

Na smak i intensywność kawy wpływa wiele czynników. Doświadczony koneser jest w stanie określić, czego oczekuje od ulubionego napoju oraz wie, w jaki sposób to osiągnąć. W parze z jakością samej kawy idzie jednak stan techniczny ekspresu. Posiadacz urządzenia powinien więc zaczerpnąć wiedzy na temat wymiany poszczególnych elementów, czyszczenia i okresowej konserwacji, a w sytuacji poważniejszej awarii posiadać kontakt do zaufanego serwisanta.

Autor:

Autor nie dodał jeszcze żadnych informacji do swojego profilu

Dodaj komentarz