CZY WARTO MIEĆ EKSPRES DO KAWY?

Entuzjaści kawy sięgają po nią z różnych powodów. Jedni doceniają ją za niezwykły smak i aromat, inni natomiast za efektywne działanie pobudzające. W końcu jest szybkim sposobem zarówno na apetyczne rozpoczęcie dnia, jak i zwiększenie energii oraz poprawę koncentracji. Co więcej, dla wielu to często swego rodzaju rytuał, a także pretekst do wspólnego spędzenia czasu z bliskimi czy zwyczajnej rozmowy. Zazwyczaj chodzi w tym wszystkim o oderwanie się od codziennej rutyny. Według szwedzkiej tradycji picie kawy powinno się zatem odbywać bez pośpiechu, ciesząc smakoszy każdą chwilą spędzoną przy kubku lub filiżance. Coraz więcej kawoszy decyduje się na zakup własnego ekspresu do kawy, by móc w pełni czerpać radość, najpierw z przygotowywania i parzenia naparu, a później powolnego picia.

Aby jednak móc czerpać z wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie tego rodzaju urządzenia, warto pamiętać o regularnym serwisie ekspresów do kawy. Jest to bardzo istotny proces nie tylko dla jego prawidłowej eksploatacji, ale i wydajności. Choć większość dostępnych modeli posiada wygodną funkcję samoczyszczenia (najczęściej po przyrządzeniu kilku napojów), dobrze jest jednak od czasu do czasu skorzystać z pomocy profesjonalistów w tym zakresie. Pozwala to m.in. przedłużyć żywotność automatu oraz zapobiec powstawaniu ewentualnych awarii w przyszłości. Ponadto powstające podczas używania osady tworzą dogodne warunki do namnażania się bakterii, które mają niekorzystny wpływ na samopoczucie człowieka, co z kolei stanowi dodatkowy powód przemawiający za regularnym przeglądem technicznym ekspresu.

Pozytywne właściwości kawy

Nie sposób przy tym nie wspomnieć, że kofeina zawiera szereg niedocenianych właściwości prozdrowotnych. Zawarte w niej przeciwutleniacze skutecznie opóźniają procesy starzenia. Z kolei obecność składników mineralnych, takich jak potas, magnez czy sód powodują działanie antyoksydacyjne. Co więcej, większość opinii sugerujących szkodliwość regularnego picia kawy to mity, które eksperci z łatwością obalają. Skrupulatna analiza wyników badań pozwoliła bowiem naukowcom na stwierdzenie, iż picie 3 filiżanek kawy dziennie poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II oraz depresję. Dodać do tego należy jeszcze, że kofeina hamuje rozwój niektórych typów nowotworu (np. jelita grubego), demencji i choroby Alzheimera. Ponadto przyspiesza przemianę materii w organizmie, a co za tym idzie wspiera spalanie tkanki tłuszczowej.

Własny automat kawowy to wygodne i przyjemne korzystanie z dobrodziejstw kofeiny i zawartych w niej pozytywnych właściwości. Praktyczny, nierzadko o stylowym designie, cieszy więc zastosowaniem oraz wyglądem zewnętrznym. Wewnątrz posiada za to wiele ruchomych części, które pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia mogą ulec awarii. Jako że naprawa ekspresów bywa kosztowna, dobrze jest dbać o ich prawidłowe używanie, w tym oczyszczanie podzespołów. W zależności od modelu oraz zaleceń producenta, można to zrobić m.in. przy pomocy roztworu z kwasku cytrynowego czy sody lub też dedykowanych dla tej czynności tabletek czyszczących, przy czym należy robić to regularnie, najlepiej co miesiąc.

Czym kierować się przy wyborze ekspresu?

Spotkanie przy dobrej kawie w mieście to najczęstszy sposób na rozmowę z przyjaciółmi. Intensywny smak i aromat naparu powoduje, że wielu chce się nim cieszyć również w domu. Obecnie dostępne są przeróżne modele automatów do parzenia kawy – od przelewowych, po ciśnieniowe (w tym kolbowe, automatyczne lub na kapsułki). Każdy z wymienionych modeli posiada charakterystyczne dla siebie właściwości. Co więcej, można pokusić się również o zakup dodatkowych akcesoriów kawowych, m.in. spieniacza do mleka, który umożliwia przygotowanie puszystej pianki.

Wybierając najlepszy dla siebie ekspres do kawy, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Najpierw należy zastanowić się, która kawa jest tą ulubioną: zwykła czarna czy może różne warianty z mlekiem, jak np. latte i cappuccino. Co do tej pierwszej, idealnym wyborem będzie model przelewowy. Najwięcej opcji posiadają natomiast ekspresy ciśnieniowe automatyczne. Ze względu na to, iż najpopularniejsze są właśnie warianty rozbudowane, w dalszej kolejności trzeba dopasować do swoich preferencji takie parametry, jak: ciśnienie, moc grzałki, pojemność zbiornika na wodę, a także młynek oraz dyszę do mleka.

Nie sposób przy tym nie wspomnieć jeszcze o ewentualnych naprawach. Krups to marka, której producenci zagwarantowali swoim klientom tysiące punktów serwisowych na całym świecie. Doświadczeni specjaliści, dzięki wysokiej jakości usługom, skutecznie wydłużają cykl życia automatów do kawy. Równie wysokie uznanie wśród miłośników kofeiny uzyskała firma Delonghi oraz Saeco. Serwis to i w tym przypadku konieczne działanie, chroniące zarówno samo urządzenie, jak i jego użytkowników. Eksploatacja oraz osad z kamienia i ten powstały z resztek kawowych ziaren może prowadzić nie tylko do awarii poszczególnych części ekspresu, ale też powodować u kawoszy skutki uboczne w postaci wymiotów, biegunki czy bólów brzucha. Warto więc pamiętać, że właściwe używanie automatu do kawy to również jego regularne czyszczenie i przegląd techniczny.

Autor:

Autor nie dodał jeszcze żadnych informacji do swojego profilu

Dodaj komentarz